Historia cheerleadingu w pigułce! – CHEER ANGELS Cheerleading Academy

Aktualności

Historia cheerleadingu w pigułce!

Historia cheerleadingu w pigułce!

Cheerleading jako dyscyplina sportu staje się coraz bardziej popularny. Mało kto jednak wie na czym on tak naprawdę polega, z czego się wywodzi i kiedy powstał. Mogłoby się zdawać, iż jest to sport z krótką historią, stworzoną tylko na potrzeby amerykańskich filmów o collegach….

Prawda jest jednak zupełnie inna i dużo bardziej ciekawa….
Zachęcamy Was do przeczytania tekstu i poznania jej 🙂

Nie zaskoczymy Was mówiąc, iż cheerleading narodził się w Stanach Zjednoczonych i wciąż tam cieszy sie największą popularnością..Jednak czy ktokolwiek z Was przypuszczał, że cheerleading to sport z ponad 100-letnią historią?!

Co było genezą powstania tej dyscypliny?
Odpowiedź nie jest skomplikowana: Doping. Cheerleading wywodzi się z potrzeby wspierania i zagrzewania drużyn sportowych. Jak możemy się dowiedzieć i być może sami wiemy z doświadczenia, skandowanie tłumu  bez dowodzenia nim nie przynosi pożądanych efektów. Potrzebna jest siła czy lider, który „zarazi” wszystkich pozytywną energią i charyzmą.

Tak było też u początków cheerleadingu:

Otóż już w 1898 r. Johny Campbell, student medycyny na Uniwersytecie w Minnesocie – podczas meczu futbolu amerykańskiego, stanął przed tłumem kibiców
i zaczął dyrygować ich dopingiem. Pociągnął wtedy za sobą tłumy… I tak właśnie on – Johny Campbell został okrzyknięty pierwszym cheerleaderem.

 

Niedługo po tym wydarzeniu zaczęły tworzyć się grupy cheerleaderów, którzy przewodzili dopingowaniu. Używali do tego tub, megafonów, bębnów oraz rekwizytów, które wspomagały ich w skandowaniu oraz motywowaniu kibiców.

Przez kolejne lata cheerleading rozwijał się w bardzo szybkim tempie, a drużyny wprowadzały do swoich pokazów coraz to nowe urozmaicenia, wykorzystując m.in gimnastykę czy akrobatykę. Występy cheerleaderów stały się nieodłącznym elementem show każdego wydarzenia sportowego!

Co ciekawe….

Do czasów II Wojny Światowej mężczyźni wiedli prym w cheerleadingu. Z czasem coraz więcej kobiet zaczęło uczestniczyć w czynnym dopingowaniu, do tego stopnia, iż zdominowały mężczyzn, a ich występy stały się nieodłącznym elementem meczów, przyciagającym coraz większe rzesze kibiców.

Skąd się wzięły pompony? 🙂

Lawren Herkimer wprowadził do cheerleadingu pompony – w dzisiejszych czasach nieodłączny atrybut cheerleaderek. Pierwotnie zrobione były one z papieru – z czasem przechodziły swoją ewolucję. L. Herkimer założył także pierwsze stowarzyszenie grup kibicujących National Cheerleading Association.
Dziś możemy podziwiać cheerleaderki tańczące z różnymi kolorami i rodzajami pomponów, wykonanych z rozmaitych tworzyw.

 

Cheerleading w Polsce:

Cheerleading do Polski dotarł pod koniec lat 80-tych XX wieku i od tej pory rozwija się bardzo dynamicznie.

W roku 2001 powstało Polskie Stowarzyszenie Cheerleaders, które zrzesza zespoły, instruktorów i sędziów z całej Polski. Obecnie Polskie Stowarzyszenie Cheerleaders jest członkiem European Cheer Union. PSCh co roku, organizuje Mistrzostwa Polski Cheerleaders. w dywizji cheer dance, pom dance  oraz cheer.

Występy cheerleaderek są nieodłącznym elementem wydarzeń sportowych – elementem show, na który czekają kibice i zawodnicy- zagrzewają do walki, przewodzą w dopingowaniu i wspierają w trudnych chwilach. Zarażają uśmiechem i dobrą energią. Coraz więcej drużyn sportowych z różnych dyscyplin ma swoje zespoły cheerleaderek.

Cheerleading to coś więcej…

Choreografie cheerleaderek bywają bardzo różnorodne dzięki czemu są efektowne i widowiskowe. Oparte często na technikach tańca jazzowego, klasycznego czy hip hopu, zawierają także elementy innych dyscyplin sportowych, takich jak: gimanstyka i akrobatyka.

Dlatego też cheerleading to coś więcej niż tylko doping – to ciężka praca całego zespołu i każdej tancerki z osobna. Godziny spędzone na sali treningowej, obozy, turnieje, ale też przyjaźnie na całe życie. To nauka swjego ciała, swoich możliwości. To pokazy, nauka walki z tremą i ze swoimi słabościami. Umiejętność zaprezentowania się przed większą publicznością oraz współpracy zespołowej.

Cheerleading to prawdziwa dyscyplina sportu, niebawem już też jako jedna z olimpijskich.

 

Cieszymy się, że możemy ją współtworzyć i kreować, bazując na zdobytym doświadczeniu z HASAO – jedną z pierwszych drużyn cheerleaders w Polsce.
Za nami 17 lat pracy, niezliczone godziny treningów i pokazów. Nieraz występowałyśmy na największych arenach sportowych w Polsce, takich jak: Stadion Narodowy. Wielokrotnie tańczyłyśmy podczas meczów Legii Warszawa czy Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Wiele jeszcze przed nami, a najważniejsze, że możemy tworzyć Akademię i dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem. 🙂